NK Schaakvoetbal 2007: LSG faalt in realisatie titelprolongatie
Afgelopen zondag is het illustere LSG op een 7e plaats geeindigd bij het NK Schaak-Voetbal te Utrecht. Hiermee werd de titel die een jaar eerder was behaald over gedragen aan de Kennemer Combinatie. Een matig resultaat, waar zowel voor speler-coach Bakker als het gehele team enige vorm van zelfreflectie op zijn plaats is.
Het toernooi begon voorspoedig met een 3-0 overwinning op de Regiohakkers uit Leerdam. Niet geheel overtuigd van het Catenaccio-concept van de Maestro combineerden spits Q en zijn makkers Irwin en Fruc er op los dat het een lieve lust was. Op het schaakbord werd ongenadigd hard uitgehaald: 8-0. Ook tegen Utrecht 2 was er geen vuiltje aan de lucht. Een 3-0 in de zaal werd gekoppeld aan een 5½ - 2½ in de kantine. Arjen en Fruc moesten in het stof bijten, terwijl Wantola een halfje liet liggen, de anderen verzuimden niet. Een topfitte Irwin had reeds 4 maal de paal weten te vinden, een kunstje dat hij de bewuste zondag nog veelvuldig zou herhalen. Wegens een chronische N.O. van de Rode Loper werd er van 12:30 tot 13:50 een lome pauze ingelast die werd opgefleurd door de hooghoudcapaciteiten van Wantola. De dames van de nabijgelegen tennisvereniging waren 'niet geamuseerd'.
Na de pauze was de kaars uit. De voetbalwedstrijd tegen Max Euwe (die vorig jaar nog overtuigend gewonnen werd) begon kansrijk (Fruc faalde oog-in-oog met de doelman hunner zijde), maar sloeg spijtig genoeg om toen een wanhoopsschot uit de tweede lijn door een wirwar van benen in de rechter onderhoek van doelman Bakero belandde. Vijf minuten pompen-of-verzuipen haalden niets uit. De schaakmatch eindigde vervolgens in een teleurstellende 4-4, waar nieuweling Christov Kleijn zich achter de oren krabde en Bakker weliswaar zijn tegenstander door de vlag beukte maar geen hout meer over had. Aangezien Max Euwe al eerder punten had laten liggen, moesten er penalties genomen worden voor de eerste plaats in de poule. Achteraf gezien een beslissend moment in het toernooi. Bakker en Q faalden hopeloos van 7 meter (gebrek aan vaart en richting), terwijl de mannen uit Enschede ze hard in de touwen joegen.
De kwartfinale tegen de latere winnaars Kennemer Combinatie begon met een tegenvallende 4-4 op het schaakbord (achteraf bezien is er tegen de nummers 1 en 2 ten minste gelijk gespeeld op het schaakbord), waar ik me het fijne niet meer van kan herinneren. Gezien het feit dat deze Haarlemse knakkers in de voorronde al een 10-0 in 15 minuten hadden weten neer te zetten zag het er weinig rooskleurig uit voor de onzen. Deze inschatting bleek terecht. Vanaf de eerste seconde stonden we onder druk, uitverdedigen beperkte zich lot een lange haal in niemandsland. Toen de eerste twee doelpunten vielen was het verzet gebroken, al leek het nog redelijk een wedstrijd toen de reservespelers van KC in het veld kwamen. Q maakte nog wat ruzie met hun sterspeler en in de slotminuten was het een gatenkaas achterin: 4-0.
De strijd om de plaatsen 5-8 begon met een match tegen Utrecht 1, een herhaling van de finale van vorig jaar, al waren van de LSG zijde 4 IM's niet van de partij en misten de Utrechtenaren hun sterspelers Willemze, Dambacher en Berkvens. Het voetbal begon zeer overtuigend, met vloeiende combinaties onder aanvoering van een sterk spelende Van der Hoeven. Binnen enkele minuten was het 2-0 en leek er geen vuiltje aan de lucht. Overmoed en labbekakkerigheid vielen ons ten deel en uit de kluts wist Pauline van Nies via het been van Kleijn de bal tussen de benen van een verbouwereerde Bakker door te spelen. Gelukkig had een ontketende Wantola een geniale bevlieging en ronde hij uit de draai af met een prachtige stiftbal. Vervolgens was het Utrechtenaar Bitalzadeh die een indrukwekkende solo glansrijk afrondde in de rechterbovenhoek. Een marge van een doelpunt was gezien het krachtsverschil op het schaakbord niet voldoende en het lukte Q gelukkig in de slotfase nog een maal het doel te vinden, terwijl Irwin meer interesse had voor de doelpaal. Bij het schaken kwamen we niet verder dan een tegenvallende 2-6, waar Irwin en Q nette overwinningen noteerden tegen Jens Jelmer en Van Nies. Wederom penalties derhalve. Dit keer lukte het Bakker de inzet van Van Nies te stoppen, maar Van der Hoeven en Q faalden jammerlijk van korte afstand...
De troostfinale tegen de blote basten van Homburg Apeldoorn werd welliswaar winnend afgesloten (3-0 en 4-4), maar daar viel al lang geen eer meer te behalen. Kennemer Combinatie won de finale van Max Euwe, na eerder HSG (met Van Wely, l'Ami, Janssen e.a. in de gelederen) genadeloos van de mat te hebben gespeeld: 5-0 (doelpunt 4 werd voorafgegaan door een 8-voudige schaar, watervlugge passeerbeweging en droge knal in de hoek, waarbij de toeschouwers elkaar verbouwereerd aankeken), geen schaken meer nodig aangezien doelpunten dubbel telden.
Volgend jaar beter.
Rectificatie
Bij de verslaglegging van het schaakvoetbaltoernooi heeft uw penningmeester (mogelijk onder invloed van het belabberde eindresultaat) enkele personen tekort gedaan. Het aanzien en het rechtvaardigheidsgevoel van deze helden is daarmee in het geding gekomen. Ik wil hierbij de volledige schuld van het falen van ons achttal op ons nemen; als ik niet 1 maar 10 penalties had gestopt, de acht tegendoelpunten netjes had gepareerd en op het schaakbord 1½ punt meer had neergezet waren we kampioen geworden.
Vergeten te vermelden:
- Peter van der Hoeven scoorde 2 maal in het o zo belangrijke openingsduel tegen Regiohakkers.
- Q miste 'slechts' een strafschop, de andere was voor rekening van Irwin.
- In het duel om de zevende plaats wisten Q en Irwin in 5 seconden vanaf de aftrap, met nog 17 seconden op de klok een zesvoudige een-twee succesvol af te ronden.
- Vorig jaar wonnen we in de finale van Max Euwe en in de halve finale van Utrecht. In de kwartfinale werd bovendien gewonnen van de kampioen van dit jaar, toen nog in gediciplineerde catenaccio stijl.
Team
Sven Bakker (c)
Arjen van Benthem
Quirinius van Dorp
Vincent Fructuoso
Peter van der Hoeven
Mark Irwin
Christov Kleijn
Ivo Wantola
Extra
Verslag Utrecht (Marc Erwich)Verslag Kennemer Combinatie (Pieter Roggeveen)